مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

۷ رایحه‌ای که حال شما را بهتر می‌کند

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

۷ رایحه‌ای که حال شما را بهتر می‌کند

دسته بندی : پزشکی تاریخ : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶

کلید شادی و خوشحالی شاید درست زیر بینی شما باشد. چون دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که بعضی از رایحه‌‎ها شادی‌بخش هستند. در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

طبق تحقیقات افراد معمولا در تعطیلات زمستانی بوی کاج را استشمام می‌کنند و در نتیجه تکرار آن در مواقع خارج از تعطیلات باعث کاهش استرس می‌شود. ژاپنی‌‎ها حتی در فرهنگشان چیزی به نام حمام جنگلی دارند که در آن مدتی در جنگل قدم می‌زنند و این کار باعث کاهش استرس و افزایش آرامش می‌شود.

اگر دوست دارید روحیه‎تان متحول شود سعی کنید بوی مرکبات را استشمام کنید. بوی ویتامین C موجود در میوه‌‌ها باعث می‌شود انسان انرژی بیشتری پیدا کند. تحقیقات نشان دادند بوی لیمو مخصوصا برای کاهش استرس مفید هست.

بوی ضدآفتاب شما را یاد ساحلی روشن می‌اندازد که در آن تنها هم نیستید. این حس خوب باعث بهتر شدن انرژی‌تان می‎شود و شما را یاد تعطیلات می‌اندازد، یعنی زمانی که در آن بیشتر ریلکس هستید و خوشحال‌تر از همیشه زندگی می‌کنید.

  • علف تازه چیده شده

طبق نتیجه تحقیقاتی در استرالیا بوی علفی که تازه چیده شده فرایندی شیمیایی در بدن ایجاد می‌کند که باعث آرامش می‎شود. این رایحه آنقدر قوی هست که می‌گویند حتی می‌تواند باعث جوان ماندن هم باشد.

دیدید انسان به بو کردن گلی که در دست دارد معتاد می‎شود؟ مخصوصا اگر آن گل رز یا یاسمن باشد. این بوها باعث کاهش افسردگی می‌شوند و به هر انسانی احساس سرزندگی می‌دهند.

چربی‌ که این گیاه دارد باعث می‎شود حال هرکسی بهتر شود. نعناع هماهنگ کننده قلب و بدن هست و باعث آرامش ذهن می‌شود. تحقیقات نشان دادند ورزشکارانی که رایحه نعناع را استشمام می‌کنند عملکرد بهتری خواهند داشت و تنفسشان بهتر می‌شود.

اگر عاشق بو کردن رایحه پودر بچه هستید خوشحال باشید. متخصصان می‌گویند بوی پودر بچه ما را یاد امنیت و آرامش دوران بچگی می‌اندازد. برای والدین حتی یادآور خاطرات هم هست، دورانی که فرزندانشان کوچک بودند و روزهای پر از امید و زیبایی داشتند.

منبع