مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

کم‌کالری‌ترین میان وعده‌ها؛ بدون ترس از چاقی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷

کم‌کالری‌ترین میان وعده‌ها؛ بدون ترس از چاقی

دسته بندی : پزشکی تاریخ : یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶

تغذیه,مواد غذایی

همشهری آنلاین:
سعی کنید میان وعده‌های خود را مدیریت کرده و مواد غذایی‌ای را به عنوان میان وعده مصرف کنید که علاوه بر کم‌حجم بودن شما را برای ساعت‌ها سیر نگه دارند.

نکته مهم در مورد میان وعده‌های ناسالم این هست که اغلب دارای حجم کم اما کالری بسیار زیاد هستند. پس از خوردن این مواد غذایی چندان احساس سیری نکرده و خیلی زود گرسنه می‌شوید و در نتیجه مجدداً مجبور می‌شوید به سراغ خوردن مواد غذایی رفته و این روند سبب افزایش وزن و چاقی می‌شود.

پس سعی کنید میان وعده‌های خود را مدیریت کرده و مواد غذایی‌اي را به عنوان میان وعده مصرف کنید که علاوه بر کم‌حجم بودن شما را برای ساعت‌ها سیر نگه دارند.

 

 • سه‌چهارم فنجان انبه منجمد: مصرف این میان وعده یک راه عالی برای دریافت بتاکاروتن و فیبر هست. سه‌چهارم فنجان آن تنها ۹۰ کالری دارد و ۶۰ درصد از ویتامین ث مورد نیاز بدن را در طول روز تأمین می‌کند.
 • ماست به همراه دانه‌های آفتابگردان: دانه‌های آفتابگردان به ماست حجم اضافه می‌کند اما تنها ۱۹ کالری دارد. ماست سرشار از پروتئین هست و کل این میان وعده کمتر از نیم گرم چربی اشباع دارد. یادتان باشد که از دانه‌های آفتابگردان بدون نمک استفاده کنید مخصوصاً اگر مواظب میزان سدیم خود هستید.
 • ۲۰ عدد پسته: ۲۰ عدد پسته بخورید و مطمئن باشید تنها ۸۰ کالری گرفته‌اید همچنین این ۲۰ عدد پسته کمتر از نیم گرم چربی اشباع دارد و سرشار از پروتئین، فیبر و چندین مورد ویتامین و مینرال‌های کلیدی هست. برای پرهیز از سدیم بالا پسته‌ها را بدون نمک استفاده کنید.
 • یک فنجان زغال اخته: علاوه بر این که سرشار از خواص آنتی‌اکسیدانی هست، در هر فنجان تنها ۸۳ کالری دارد. ضمن این که میزان سدیم آن نیز صفر هست.
 • یک عدد تخم مرغ: حاوی ۷۸ کالری بعلاوه ۶ گرم پروتئین هست. مصرف تخم مرغ با چاشنی‌ها نیازی به اضافه کردن نمک و بالا بردن میزان سدیم در آن ندارد.
 • بستنی زده شده: بستنی زده شده از نظر کالری و چربی نسبت به بستنی معمولی پایین‌تر هست. ۱ دوم فنجان از این بستنی تنها ۱۰۰ کالری دارد در ضمن با خوردن این میان وعده پروتئین و کلسیم هم جذب می‌کنید.
 • شش فنجان پاپ کورن: تنها ۱۰۰ کالری دارد! پاپ کورن حاوی مقادیر بالایی فیبر هست که باعث می‌شود مدت بیشتری احساس سیری کنید.
 • سه عدد کراکر با پنیر: کلید استفاده از این میان وعده انتخاب کراکرهای سبوس‌دار هست. فیبر موجود در کراکر باعث می‌شود بین وعده‌های اصلی کمتر گرسنه شوید و پنیر موجود در این میان وعده پروتئین و کلسیم برای بدن محیا می‌کند. برای اینکه این میان وعده زیر ۱۰۰ کالری داشته باشد از پنیر کم چرب استفاده کنید.
 • ۱۴ عدد بادام: می‌توانید بدون اینکه از مرز ۱۰۰ کالری بگذرید ۱۴ بادام استفاده کنید. همچنین بادام منبع خوبی از فیبر و پروتئین هست.
 • سیب پخته: با پختن سیب به همان اندازه که نپخته‌ی آن ویتامین و فیبر به بدن می‌رساند از این مواد بهره می‌برید. حتی می‌توانید به سیب پخته خود مقداری دارچین هم اضافه کنید. نگران نباشید دارچین کالری ندارد.
 • یک‌سوم فنجان دانه‌های سویا: یک‌سوم فنجان آن دارای ۸ گرم پروتئین و ۴ گرم فیبر هست. همچنین ۱۰ درصد از آهن مورد نیاز روزانه بدن را هم تأمین می‌کند.


منبع: آوای سلامت