مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

هیچ نرم افزاری برای دسترسی به پرونده الکترونیک سلامت شهروندان وجود ندارد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

وزارت بهداشت و درمان,سلامت,پرونده الکترونیک سلامت,پزشک خانواده

همشهری آنلاین:
رییس دفتر مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: هیچ نرم افزاری برای دسترسی به پرونده الکترونیک سلامت شهروندان وجود ندارد.

به گزارش وبدا، چندیست پیامک‌هایی مبنی بر نصب نرم افزار دسترسی به پرونده الکترونیک سلامت برای مردم ارسال می‌شود که به ابهامات و سوالاتی از طرف شهروندان منجر شده هست، در این راستا رییس دفتر مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت توضیحاتی ارائه داده هست.

سید محمود تارا تاکید کرد: شهروندان در استفاده از سامانه‌ها و نرم افزارها باید دقت کنند، چرا که مسئولیت ارسال اطلاعات شخصی سلامتی‌شان و هرگونه خدمات درخواستی از سامانه‌های شرکت‌های خصوصی برعهده خودشان هست، البته وزارت بهداشت در موارد نیاز به ورود نظارتی، تذکرات لازم را به شرکت‌های متخلف خواهد داد.

وي درباره  شفاف‌سازی این موضوع توضیح داد: وزارت بهداشت به سازمان، ارگان و یا احدی از اشخاص حقیقی و یا حقوقی هیچ گونه دسترسی به پرونده الکترونیک سلامت نداده هست.

تارا افزود: شرکت‌های خصوصی و یا شرکت‌های تامین کننده نرم افزارهای حوزه سلامت ممکن هست براساس سرویس‌های ارزش افزوده به صورت موردی در قالب نرم افزارها اقدام به خدمات موردی اطلاعات سلامت کنند.

وی با تاکید بر اینکه اینگونه نرم افزارهای خصوصی و شخصی حوزه سلامت با بحث سامانه و پرونده الکترونیک سلامت شهروندان تفاوت زیادی داشته و ربطی به آن ندارند، توضیح داد: نرم افزارهای پرونده سلامت شخصی براساس توافق بین شهروندان و شرکت‌ها و استارت آپ‌های سلامت و درصورت اخذ رضایت کامل از شهروندان خدمت ارائه می‌دهند.

رییس دفتر مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تصریح کرد: شهروندان در استفاده از این نوع سامانه‌ها و موارد مشابه باید دقت کنند، چراکه مسئولیت ارسال اطلاعات شخصی سلامتی‌شان و هرگونه خدمات درخواستی برعهده خودشان هست؛ این شهروندان باید کلیه مراحل اعتبارسنجی و اطمینان از هویت نرم افزارها و سامانه‌ها را حتما چک کنند، البته وزارت بهداشت در موارد نیاز به ورود نظارتی، تذکرات لازم را به ‌ شركت‌های متخلف خواهد داد.