مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

هشدار جدی دامپزشکی در باره ویروس جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶

علیرضا رفیعی پور در گفتگو با مهر با اشاره به گزارش شیوع سویه جدید ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور، اظهارداشت: هفته گذشته که از سوی محیط زیست اعلام شد بیش از هزار قطعه پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر در استان گیلان تلف شده‌اند، همکاران ما بلافاصله به آن منطقه مراجعه کردند و آزمایشات و نمونه برداری های لازم را برای شناسایی تحت تیپ ویروس انجام دادند.

وی با بیان اینکه متاسفانه ویروس، ویروس جدیدی هست که وارد کشور شده، گفت: ما تنها کشوری نیستیم که به این ویروس آلوده شده‌ایم کشورهایی مانند چین، ژاپن و بعضی دیگر از کشورهای آسیای شرقی نیز با آن درگیر هستند. چین سال ۲۰۱۴ نیز با این بیماری درگیر بوده اما ژاپن امسال آلوده شده هست.

رفیعی‌پور با بیان اینکه گزارشاتی از ابتلای انسان به این بیماری گزارش شده هست، ادامه داد: به دلیل این حساسیت، همکاران ما و وزارت بهداشت، هم از تهران و هم از گیلان به منطقه اعزام شدند و اقدامات اولیه صورت گرفت.

وی تصریح کرد: کاری که همکاران ما می‌توانستند انجام دهند این بود که منطقه آلوده را بلافاصله با کمک محیط زیست، پس از جمع آوری و دفن بهداشتی لاشه پرندگان تلف شده، سمپاشی کنند.

رفیعی پورافزود: در استان‌های همجوار مانند مازندران، گلستان؛ در مبادی ورودی تالاب‌ها، پارک های ملی این استانهای ساحلی که امکان دارد پرندگان مهاجر وارد آن استان‌ها شوند و این ویروس را همراه خود بیاورند، همکاران ما مستقر شده‌اند.

وی تصریح کرد: در تمامی ورودی‌های این مناطق حفاظت شده، باید خودروها هنگام ورود و خروج از آنجا ضدعفونی شوند، رصد منظم روزانه توسط همکاران ما و محیط زیست از عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست درحال انجام هست.

این مقام مسئول تاکید کرد: همچنین در تالاب‌ها و پارک‌هایی که گزارش بیماری داریم تردد و بازدید ممنوع می‌شود.

رفیعی پور گفت: از هفته گذشته تاکنون گزارش جدیدی از تلفات نداشتیم.

وی با بیان اینکه منطقه بوجاق تحت قرنطینه درآمده هست، افزود: این منطقه تحت گشت و رصد مداوم همکاران ما و سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

  • مردم از نزدیک شدن به محل زندگی پرندگان وحشی اکیدا خودداری کنند

رفیعی پور درباره اینکه شکار غیرمجاز پرندگان وحشی که می‌تواند یکی از عوامل گسترش شیوع آنفلوانزا در کشور باشد، چه راهکاری برای کنترل این مساله اندیشده شده هست؟، نیز افزود: از ابتدای امسال، محیط زیست اعلام کرده که هرنوع شکار پرندگان ممنوع هست؛ اگر کسی اقدام به کار کند و این کار گزارش شود با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: در زمان بروز بحرانی مانند بیماری آنفلوانزا شکار هر نوع پرنده ای ممنوع هست درباره پرندگان آبزی که می‌توانند باعث انتقال ویروس و بیماری شوند، از سال ۹۵ این ممنوعیت ایجاد شده هست.

رفیعی پور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همکارانی که در محل آلودگی حضور دارند باید علیه بیماری واکسینه شوند، گفت: به مردم توصیه می‌کنیم نزدیک پرندگان وحشی خصوصا پرندگان آبزی نشوند، چراکه تمام پرندگان آزاد پرواز وحشی که در آب زندگی می‌کنند می‌توانند ویروس‌های مختلف آنفلوانزا را داشته باشند که این ویروس برای خود پرنده مشکلی ایجاد نمی‌کند اما برای انسان یا دیگر پرندگانی که ویروس به آنان منتقل می‌شود خطرناک خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین شکار پرندگان به هیچ وجه نباید انجام شود؛ از مردم درخواست می‌کنیم از نزدیک شدن به محل زندگی و غذا دادن به این پرندگان جدا خودداری کنند، اگر در منطقه‌ای پرنده ای را مرده یا درحال مرگ مشاهده کردند، بلافاصله این مساله را به دامپزشکی گزارش کنند.

  • تمام مرغ و تخم مرغ‌های آلوده معدوم می‌شود

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره اینکه آیا برای خوردن مرغ و تخم مرغ مشکلی وجود ندارد؟، گفت: اگر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در منطقه ای بروز کند ما به آن منطقه مراجعه کرده و یکی از اقداماتی که انجام می دهیم این هست که معدوم سازی مرغ ها و تخم مرغ های آن نقطه هست.

رفیعی پور تصریح کرد: اگر منطقه‌ای آلوده باشد، مرغ‌ها و تخم مرغ‌های آن منطقه باید معدوم شود که مردم اصلا با تخم مرغ و مرغ آلوده مواجه نشوند.

وی با بیان اینکه در سالجاری در پی شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بیش از ۵۰۰ واحد آلوده شدند، گفت: این ۵۰۰ واحد از ۲۴ هزار واحد مرغداری بوده هست، که بلافاصله شناسایی و معدوم سازی شده هست؛ مردم خیالشان راحت باشد، هرجا که بیماری گزارش شود حتی اگر روستا باشد، ما کل مرغ‌های روستا را میخریم و معدوم می‌کنیم تا مردم درباره مرغ‌ها و تخم مرغ‌های سالمی که از آن روستا یا روستاهای همجوار آن به دستشان می‌رسد، نباشد و این شبهه برایشان به وجود نیاید که آن مرغ‌ها و تخم مرغ‌ها نیز آلوده هستند.

رفیعی پور افزود:چرا که اگر مرغ آلوده شود تخم مرغ آن نیز آلوده می‌شود و باید معدوم گردد. پس ما مرغ و تخم مرغ های الوده را معدوم می‌کنیم که مردم نگران مصرف مرغ و تخم مرغ‌های لیبل داری که در بازار عرضه می‌شود نباشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تنها نقطه آلوده به سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کیاشهر گیلان هست، افزود:حدود یک هفته از گزارش اولیه گذشته تاکنون گزارش تلفات مجددی از کانون اولیه که پارک ملی بوجاق بوده نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه وقتی در یک نقطه کانونی بیماری گزارش می‌شود شعاع‌هایی برای رصد، پایش و مراقبت تعیین می‌شود، که حداکثر شعاع مورد نظر ١٠ کیلومتر هست، گفت: به عنوان مثال وقتی در یک روستا الودگی ایجاد می‌شود ما مرغ‌های آن روستا را خریداری می کنیم؛ در شعاع یک کیلومتری معدوم سازی انجام می‌شود؛ در شعاع سه کیلومتر تخلیه و کشتار انجام می‌شود و در شعاع ١٠ کیلومتری مراقبت و رصد صورت می‌گیرد.

  • همه دستگاه‌های عضو ستاد آنفلوانزا باید به دامپزشکی کمک کنند

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به طور مرتب رصد، پایش و مراقبت شبانه روزی صورت می‌گیرد، گفت: دامپزشکی به تنهایی با همین مسئولیت رصد و دیدبانی نمی‌تواند همه کار را انجام دهد همه دستگاه‌های عضو ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان؛ ستاد اجرایی باید باشند و در اجرا کمک کنند، تشکل‌ها و صاحبان مرغداری‌ها باید کمک کنند.

رفیعی پور درباره اینکه آیا سازمان دامپزشکی به منابع اعتباری و همکاری بیشتر سایر دستگاه‌ها برای کنترل وضعیت ایجاد شده نیاز دارد؟، افزود: شیوه نامه و دستورالعمل کنترل آنفلوانزا که وزیر کشور به استانداران ابلاغ کردند در سراسر کشور در حال اجراست پس باید همه دستگاه‌ها کمک کنند تا دیدبانی ما به بهترین نحو انجام شود.

وی تصریح کرد: اعتباراتی که تا الان دادند فقط داریم خرج روند معدوم سازی می‌کنیم؛ باید اعتبارات به میزانی باشد که در حوزه پیشگیری و کنترلی هم بتوان کارهایی کرد که در سالهای آینده شاهد اپیدمی نباشیم پس هم در حوزه اعتبارات و هم در حوزه اجرایی باید به سازمان دامپزشکی کمک بیشتری شود.