مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

مصرف ویتامین B3 به کاهش کلسترول کمک می کند

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

مصرف ویتامین B3 به کاهش کلسترول کمک می کند

دسته بندی : پزشکی تاریخ : سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶

 

  • از آنجایی که نیاسین به روش های گوناگون در بدن به کار می رود،لازم هست تا با پزشک خود در مورد بهترین میزان دریافتی آن مشورت کنید. هر فردی برای عملکرد طبیعی بدن به مقدار معینی از نیاسین نیاز دارد.

 

میزان مورد احتیاج ویتامین ۳B یا نیاسین در بدن، برای سلامتی  بسیار  اهمیت دارد. به عنوان یک توصیه درمانی، ویتامین ۳B می تواند سبب بهبود مقادیرکلسترول و کم شدن خطر بیماری های قلب و عروقی دارد. با وجود این، نیاز به یادآوری هست که استفاده زیاد ویتامین ۳B می تواند عارضه جانبی مانند آسیب کبدی، مشکلات گوارشی و یا عدم تحمل به گلوکز را در پی داشته باشد. پس، از خود درمانی بپرهیزید و سعی کنید پیش از هر گونه اقدامی با پزشک متخصص مشورت کنید، تا بر اساس مقدار تأیید شده توسط مجامع علمی تجویز شود.
ویتامین ۳B فواید دیگری نیز دارد، مدارک نشان می دهند که این ویتامین می تواند به کاهش آترواسکلروز یا سختی عروق کمک کند. این ویتامین می تواند از بروز حمله قلبی دوم در افرادی که یکبار دچار حمله قلبی شده اند، نیز پیشگیری کند. نیاسین، یک درمان مورد تأیید و رایج برای بیماری پلاگر (یک بیماری ناشی از کمبود ویتامین ۳B هست. علاوه بر این، مدارک نشان می دهند که این ویتامین در درمان بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی نیز مؤثر هست. ویتامین ۳B می تواند از بروز بیماری هایی همچون آلزایمر، کاتاراکت، استئوآرتریت و دیابت نوع ۱ پیشگیری کند.

میزان مورد نیاز ویتامین ۳B
از آنجایی که نیاسین به روش های گوناگون در بدن به کار می رود،لازم هست تا با پزشک خود در مورد بهترین میزان دریافتی آن مشورت کنید. هر فردی برای عملکرد طبیعی بدن به مقدار معینی از نیاسین نیاز دارد. این مقدار دریافت مرجع رژیمی (DRI) نام دارد، واژه ای جدیدی که جایگزین نام آشنای RDA ( دریافت روزانه مرجع) شده هست.      DRIs نیاسین بر اساس سن و سایر عوامل متفاوت هست.
•    کودکان: بین ۲ تا ۱۶ میلی گرم در روز ( به سن آن ها بستگی دارد)
•    مردان : ۱۶ میلی گرم در روز
•    زنان: ۱۴ میلی گرم در روز
•    زنان باردار: ۱۸ میلی گرم در روز
•    زنان شیرده: ۱۷ میلی گرم در روز
(حداکثر میزان توصیه شده برای بزرگسالان در همه سنین: ۳۵ میلی گرم در روز)
با وجود این، مقدار  مورد نیاز آن در نهایت به علت دریافت بستگی دارد. برای مثال، مقادیر بیشتر ۲ تا ۳ گرم یا زیادتر نیاسین برای درمان کلسترول بالا به کار می رود. به دلیل این که نیاسین می تواند موجب ناراحتی معده شود، باید با غذا خورده شود. به منظور کاهش سرخی پوست و گُر گرفتگی، معمولاً توصیه خواهد شد که در چند هفته اول همراه با آن آسپرین، یک داروی ضد درد غیر استروئیدی یا یک آنتی هیستامین مصرف شود تا تحمل به نیاسین افزایش یابد.

آیا می توان نیاسین را به طورطبیعی از غذاها دریافت کرد؟
نیاسین در بسیاری از غذاها از قبیل سبزیجات برگ سبز، گوشت، ماکیان، ماهی و تخم مرغ یافت خواهد شد. بسیاری از فرآورده ها نیز در هنگام تولید با نیاسین غنی سازی می شوند.

خطرات حاصل از دریافت زیاد نیاسین

•    عوارض جانبی: نیاسین می تواند موجب سرخی و بر افروختگی صورت و گردن به ویژه در اولین دریافت شود. معمولاً پزشکان برای غلبه بر این شرایط مقدار دریافتی آن را به تدریج و آهسته افزایش می دهند. نیاسین می تواند موجب ناراحتی معده و اسهال نیز گردد، با وجود این تمامی این عوارض جانبی با گذشت زمان کم رنگ خواهد شد.
•    خطرات:  دریافت نیاسین خطراتی را نیز در بر دارد. مقادیر زیاد آن می تواند موجب آسیب کبدی، زخم معده، تغییرات سطح گلوکز خون، آسیب عضلانی، کاهش فشار خون، نامنظمی ضربان قلبی و سایر مشکلات بافتی شود. افرادی که مبتلا به هر نوع بیماری کبدی و یا کلیوی، دیابت، فشار خون بالا یا بیماری های قلبی و عروقی هستند، بهتر هست با پزشک خود در خورد دریافت این ویتامین مشورت کنند. به منظور کاهش میزان کلسترول، از خود درمانی بپرهیزید و حتماً با پزشک مشورت کنید.
•    تداخلات: در صورت دریافت سایر مکمل ها یا هر گونه درمان دیگر، برای شروع دریافت مکمل نیاسین حتماً با پزشک مشورت کنید.  این ویتامین می تواند با داروهای دیابت، کاهش غلظت خون، فشار خون، تیروئید و آنتی بیوتیک ها و هم چنین مکمل های گیاهی از قبیل  ginkgo biloba   و بعضی از آنتی اکسیدان ها تداخل پیدا کند. نیاسین به همراه استاتین ها برای درمان کلسترول بالا توصیه خواهد شد. این ترکیب می تواند بروز عوارض جانبی را بیشتر کند.
دریافت نیاسین در مقدار کم DRI برای هر فردی بی خطر هست. با وجود این، مقادیر بالاترآن برای درمان ها به کار می رود. کودکان، زنان باردار و شیرده نباید بیشتر از مقدار توصیه شده DRI دریافت کنند، مگر این که طبق توصیه پزشک باشد.