مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

فشارخون بالا تهدیدی برای سلامت مغز سالمندان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

فشارخون بالا تهدیدی برای سلامت مغز سالمندان

دسته بندی : پزشکی تاریخ : جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار مهر، محققان کلینیک راش در شیکاگو آمریکا با پیگیری وضعیت حدود ۱۳۰۰ نفر تا زمان مرگ دریافتند ریسک بروز یک یا چند ضایعه مغزی در بین افراد دارای فشارخون سیستولیک بالا به شکل قابل توجهی بالاتر هست.

به این ضایعات مغزی به اصطلاح «آنفارکتوس» گفته خواهد شد، یعنی نواحی از مغز به دلیل انسداد جریان خون تبدیل به بافت مرده شده که می تواند موجب بروز سکته شود.

فشارخون عادی باید به صورت ۱۲۰/۸۰ mm/Hg یا کمتر باشد. عدد بالا را فشارخون سیستولیک و عدد پایین را فشارخون دیاستولیک می گویند.

دکتر «زو آروانیتاکیس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «چندین دهه هست که می دانیم فشارخون بالا، بخصوص در دوره جوانی، با بروز سکته مرتبط هست. اما اطلاعات کمی در مورد ارتباط آن با بیماری مغزی-عروقی وجود دارد.»

تیم تحقیق با استفاده از نتایج کالبدشکافی بعد از مرگ شرکت کنندگان دریافت ۴۸ درصد شرکت کنندگان که یا دچار فشارخون بالا بودند و یا داروی فشارخون مصرف می کردند، دارای یک یا چند ضایعه آنفارکتوس مغزی بودند. ریسک بروز این ضایعات در افراد دارای فشارخون سیستولیک بالاتر به مراتب بیشتر بود.

به عنوان مثال، برای افراد دارای میانگین فشارخون سیستولیک ۱۴۷ mm/Hg در مقایسه با ۱۳۴ mm/Hg، احتمال بروز ضایعه مغزی تا ۴۶ درصد بیشتر می شد.

محققان با بررسی علائم بیماری آلزایمر در نمونه مغزهای کالبدشکافی شده به ارتباط بین فشارخون سیستولیک بالاتر در سال های قبل از مرگ و تعداد بالا گره خوردگی ها در مغز پی بردند. گره خوردگی های موجود در مغز مشخصه وجود بیماری آلزایمر هستند.

به گفته محققان، وجود پلاک های آمیلوئید در مغز که مشخصه بیماری آلزایمر هست ارتباطی با این فشارخون ندارد. محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.