مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

سندرم قلب شکسته می تواند فرد را بکشد |

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

سندرم قلب شکسته می تواند فرد را بکشد |

دسته بندی : پزشکی تاریخ : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶

سندرم قلب شکسته یک ضعف ناگهانی در ماهیچه قلب اتفاق هست که ناشی‌از استرس روحی با یک علت شناخته شده می باشد که موجب نارسایی‌های حاد قلب، آریتمی بطنی کشنده، و پارگی بطن و در انتها مرگ می گردد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، این وضعیت اولین‌بار در زنی تشخیص داده شد که با رویداد عاطفی شدید،‌ با از دست دادن عشق‌ خود مواجه شده‌بود که منجر به مرگ او شد و از این رو این وضعیت را با نام قلب شکسته می‌شناسند.

در این سندرم به طور موقت توانایی قلب در پمپ کردن موثر خون مختل خواهد شد. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، فرد نشانه‌هایی شبیه به نشانه‌های حمله قلبی را تجربه می‌کند، نشانه‌هایی مانند درد قفسه سینه،‌تنگی نفس و در بعضی موارد این اختلال موجب مرگ افراد نیز می‌شود.

اگرچه نشانه‌های سندروم قلب شکسته و حمله قلبی مشابه هم هستند، اما عوامل متفاوتی به بروز آنها دامن می‌زنند. حمله قلبی در اثر مسدود شدن شریان‌های سرخرگی تامین‌کننده خون مورد نیاز ماهیچه‌های قلب رخ می‌دهد، اما مکانیزم دقیق سندروم قلب شکسته هنوز کاملا آشکار نشده‌هست.

این سندرم به طور معمول در زنان یائسه دیده می‌شود که اغلب در سابقه حود، بتازگی استرس شدید احساسی یا فیزیکی داشته‌اند.

سندروم قلب شکسته با انقباضات غیرعادی بطن چپ، اصلی‌ترین مخزن پمپ کننده قلب، در ارتباط هست؛ اما عروق کرونری قلب سالم هست.این موضوع که هورمون‌های استرس‌زا مانند آدرنالین تا حدی در بروز سندروم قلب شکسته نقش دارند در جوامع علمی به صورت گسترده‌ای پذیرفته‌ شده‌هست.

شایعترین عوامل سندم قلب شکسته موارد زیر هست:

عوامل استرس‌زای مرتبط با این وضعیت از تنوع بالایی برخورداراند،‌ از رویداد‌های بی‌اهمیت گرفته تا رویداد‌های شدید و متحول‌کننده. رایج‌ترین آنها مرگ همسر یا یکی از عزیزان، جدال‌های خانوادگی، رویداد‌های منفی در محل کار، بیماری‌های روانی،‌از دست دادن مال و اموال، از دست دادن حیوان خانگی، سالگرد مرگ یک فرد یا رویداد‌های ناخوشایند اجتماعی یا زیست‌محیطی مانند جنگ، زلزله یا سیل هستند.

به نظر می‌آید این وضعیت بیشتر بر زمان ۶۵ تا ۷۰ سال اثر می‌گذارد با این‌همه با بیشتر شناخته شدن این بیماری به نظر می‌آید موارد ابتلا در دیگر گروه‌های سنی نیز افزایش پیدا می‌کنند. هنوز مشخص نیست چرا زنان بیشتر از مردان در برابر این سندروم آسیب‌پذیرند یا چرا بعضی از افراد در شرایط استرس‌زا به این وضعیت دچار می‌شوند و گروهی دیگر در برابر آن مقاومند. شاید به این دلیل باشد که گروهی از انسان‌ها در برابر استرس مقاومت روانی کمتری دارند. همچنین ممکن هست بدن بعضی از افراد در برابر ترشح ناگهانی حجم زیادی از هورمون استرس مقاوم نباشد.

نام علمی سندرم قلب شکسته سندم کاردیومیوپاتی Takotsubo هست.

در نوار قلبی این افراد موارد زیر مشاهده خواهد شد:

این سندروم به‌طور کلاسیک اوج‌گیری و بالا رفتن قطعه ST در انفارکتوس میوکارد را تقلید می‌کند و دارای مشخصه شروع اختلال بطنی آپیکال یا بالونی شدن با همراهی درد قفسه‌سینه، دیسپنه یا تنگی نفس، بالا رفتن سگمنت ST، معکوس شدن موج T یا طولانی شدن فاصله QT در نوار قلب هست.

مهم هست که بدانیم حتی در بدترین حالت نزدیک به مرگ نیز آنزیم‌های میوکارد در حالت معمولی می‌ماند و افزایش ندارد زیرا در این افراد بیماری عروق کرونری وجود ندارد.