مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

درمان خارش و سوزش نیش پشه

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

درمان خارش و سوزش نیش پشه

دسته بندی : پزشکی تاریخ : جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷

نیش پشه

در حالی که نمی ‌توانید نشانه ‌های قرمز مزاحم را از روی پوست خود پاک کنید، این شش راه می ‌تواند از خارش گزش پشه روی پوستتان جلوگیری کند.

پشه به صورت لکه ای سیاه بر روی صورت شما ظاهر می ‌شوند و یا صدای وزوز آشفته آن به گوش می‌ رسد. بعضی اوقات ( اگر خوش ‌شانس باشید ) می ‌توانید وجود پشه‌ را قبل از اینکه فرصتی برای نیش زدن داشته باشند، تشخیص دهید. اما در اغلب موارد، شما به آن‌ ها توجه نمی‌ کنید تا زمانی که یک یا دو ( یا پنج ) بار روی قوزک پا و آرنج تان جشن گرفته باشند و باعث ورم قرمز رنگ خارش داری روی پوست شما می شوند.

چرا نیش پشه خارش دارد؟

چرا نیش پشه خارش پیدا می ‌کند و ملتهب می‌ شود؟ جاناتان دی، متخصص پوست و استاد انستولوژی پزشکی دانشگاه فلوریدا می گوید: “به عنوان بخشی از فرآیند تغذیه، همه موجودات بزاق دهانشان را به زخم وارد می ‌کنند.”

دی می ‌گوید که پروتئین‌ ها در بزاق دهان پشه از لخته شدن خون جلوگیری می ‌کنند. این کار به پشه این امکان را می‌ دهد که خون شما را سریع ‌تر و موثرتر استخراج کند. وقتی پشه غذایش را تمام کرده و رفته باشد ، پروتئین‌های بزاق خود را پشت سر باقی می‌ گذارند.”سیستم ایمنی شما آن پروتئین‌ ها را به عنوان یک ماده خارجی می ‌بیند و سریعا با هیستامین به آن ها حمله می کند.”

دی توضیح می دهد که هیستامین یک ماده شیمیایی هست که در واکنش به حضور یک جراحت، آلرژن و یا محرک‌ های دیگر منتشر می ‌شود و این هیستامین هست که خارش و تورم بعضی افراد بعد از نیش پشه را ایجاد می‌ کند.

“بعضی از مردم”، به طرز شگفت آوری، هیچ واکنش خارشی به نیش های پشه نداشته اند. او می گوید: “برای اکثر مردم، اولین باری که توسط یک نوع پشه گزیده میشوند، این واکنش را دریافت می کنند.”

به طور خلاصه، سیستم ایمنی شما یاد می‌ گیرد که نوع خاصی از گزش پشه، یک تهدید محسوب نمی‌ شود.

او اضافه می‌ کند: اما این برای همه مردم صادق نیست. بعضی از ما هرگز شاهد چنین واکنش های خارش داری نیستیم. هم چنین اگر شما به مکان جدیدی با انواع پشه جدید سفر کنید که سیستم ایمنی شما قبلا در معرض آن قرار نگرفته هست، به احتمال زیاد نسبت به گزش، سوزش و خارش خواهید داشت.

چگونه گزش پشه را متوقف کنیم؟

البته، بهترین راه برای متوقف ‌کردن نیش پشه، در وهله اول جلوگیری از آن‌ ها با یکی از بهترین اسپری ‌های دافع حشرات هست. چه کسی هستید که همیشه نسبت به گزش واکنش نشان می ‌دهید چه کسی که به مکان جدیدی می ‌روید که پشه ‌های نا آشنا در آن پنهان هستند، خبر خوب درباره گاز پشه، این هست که آن ‌ها در عرض دو تا سه روز به خارش می ‌افتند. نمی‌خواهی این قدر صبر کنی؟ در اینجا شش راه ساده برای جلوگیری از خارش نیش پشه در سریع ‌ترین زمان ممکن بررسی شده هست:

الکل برای درمان خارش نیش پشه
الکل برای درمان خارش نیش پشه
  1. مقداری الکل را روی جای نیش بمالید.

دی می ‌گوید : “مالش دادن جای نیش با الکل در کاهش خارش و واکنش هیستامین واقعا موثر عمل می ‌کند. او اضافه می ‌کند: “او همیشه دستمال مرطوب آغشته به الکل را در حین مطالعه پشه‌ ها حمل می ‌کند، و می ‌گوید که مالیدن الکل به پروتئین بزاق پشه، آن چیزی هست که سیستم ایمنی شما به طور طبیعی با خارش و یا تورم واکنش نشان می ‌دهد. وی افزود: “مصرف الکل همچنین دارای اثر تسکین دهنده و خنک کننده هست.”

یخ برای تسکین درد نیش پشه
یخ برای تسکین درد نیش پشه
  1. از یخ بر روی جای نیش استفاده کنید.

یک مکعب یخ (یا هر چیزی که به اندازه کافی سرد هست) می ‌تواند از تورم جلوگیری کند و باعث تسکین موقتی خارش خواهد شد. یخ پروتئین بزاقی که پشه باقی گذاشته هست را حذف یا خنثی نخواهد کرد، پس به محض اینکه منبع تسکین دهنده از بین رفت، به به احتمال زیاد دوباره خارش پیدا می ‌کند. اما اگر این نیش و گزش شما را اذیت می کند و به دنبال درمانی موقت هستید، یخ یک گزینه موثر هست.

  1. از لوسیون کالامین استفاده کنید.

لی تاونسند، استاد انستولوژی در دانشگاه کنتاکی می گوید: “لوسیون کالامین می تواند آرامش بخش باشد.” این درمان موضعی با ته‌ رنگ صورتی حاوی اکسید روی هست که مدت‌ های مدیدی هست که خواص ضد خارش دارد. طبق منابع کلینیک مایو، کالامین باید چندین بار در روز برای رفع خارش استفاده شود.

آنتی هیستامین برای درمان گزش پشه
آنتی هیستامین برای درمان گزش پشه
  1. آنتی هیستامین خوراکی مصرف کنید.

اکثر داروهای ضد آلرژی OTC از جمله بنادریل، کلاریتین و Zyrtec با خنثی کردن پاسخ هیستامین در بدن عمل می کنند. (به همین دلیل آنتی هیستامین نامیده می شوند.)

از آنجایی که این پاسخ هیستامین هست که باعث تورم و خارش مربوط به گاز نیش خواهد شد، طبق منابع دانشگاه واشنگتن، این داروها می توانند کمک امدادی بزرگی را تامین کنند. به خصوص اگر شما در معرض چند جای نیش حشرات قرار دارید، آنتی ‌هیستامین خوراکی یک گزینه مفید هست.

جوش شیرین برای تسکین خارش نیش پشه
جوش شیرین برای تسکین خارش نیش پشه
  1. از جوش شیرین استفاده کنید

جوش‌ شیرین را با کمی آب مخلوط کنید، فقط کافی هست که شکل خمیری به خود بگیرد. طبق گفته کلینیک مایو، این ترکیب را به جای نیش حشره روی پوستتان بمالید آسودگی را تجربه کنید. اگر با نیش حشرات خیلی سر و کار دارید، می‌ توانید یک چهارم فنجان جوش ‌شیرین را به وان حمام تان اضافه کنید تا خارش ناشی از گزش را فرو بنشانید.

رفع خارش و سوزش نیش پشه
رفع خارش و سوزش نیش پشه
  1. کرم هیدروکورتیزون را بر روی نیش حشره استعمال کنید

طبق گفته کتابخانه ملی پزشکی، این عامل ضد التهابی موضعی، حرارت و تورم ناشی از جای نیش حشره را کم خواهد کرد. علاوه بر این نشان داده شده هست که این کرم در کاهش خارش نیز موثر هست. کرم هیدروکورتیزون ۰.۵ درصد یا ۱ درصد چند بار در روز بر روی جای گزش حشرات بمالید و خارش و ناراحتی ناشی از آن را کاهش دهید.