مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

اگر قصد لیزر پوست را دارید این چند نکته را بدانید

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

اگر قصد لیزر پوست را دارید این چند نکته را بدانید

دسته بندی : پزشکی تاریخ : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

به گزارش پزشکین به نقل از بانوی شهر؛ لیزر پوست صورت یک روش اثبات شده برای کاهش چین و چروک، از بین بردن لک‌ها، جای زخم و آکنه هست. اما با وجود این که لیزر کاربرد گسترده‌ای در ترمیم پوست دارد، یافتن زمان مناسب استفاده از آن کاری دشوار هست. در این‌جا ما ۷ نکته مهم که باید در مورد لیزر پوست بدانید را ذکر خواهیم کرد.

۱ ) فصل لیزر پوست

آیا می‌دانستید که پاییز به عنوان فصل لیزر در نظر گرفته می‌شود؟ از آنجا که پوست تحت لیزر به نور خورشید حساس هست، بسیاری از جراحان زیبایی توصیه می‌کنند که در طول پاییز و زمستان که ساعات روز کوتاه‌تر هست این کار انجام شود. صرف نظر از این که چه زمانی پوست صورت را لیزر می کنید، روزانه از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. این کار نه تنها کمک می‌کند به نتیجه‌ی خوبی برسید بلکه از سرطان پوست و پیری زودرس نیز جلوگیری می‌کند.

۲ ) لیزر ممکن هست همراه یا بدون درد باشد

پزشکان برای کاهش درد از پمادهای بی حسی یا کیسه یخ استفاده می کنند. با این حال، احساس درد بستگی به  شدت نور لیزر، عمق، اندازه محدوده‌ی تحت درمان و تحمل فرد دارد.

۳ ) لیزر کردن فقط مخصوص پوست‌های روشن نیست.

این تصور غلطی هست که فکر کنید لایه برداری به وسیله‌ی لیزر تنها مناسب پوست‌های روشن هست. افرادی که پوست تیره دارند نیز می‌توانند پوست خود را لیزر نمایند، اما بهترین راه برای اطمینان از این که آیا می‌توانید از لیزر برای درمان پوست خود استفاده کنید یا نه، مشورت با یک متخصص پوست با تجربه هست.

بیشتر بخوانید:  مراقبت های پس از لیزر پوست

۴ ) روش انجام لیزر پوست صورت

این که چه کسی پوست شما را لیزر می‌کند بسیار مهم هست. اگر شخصی حرفه‌ای و با تجربه این کار را انجام دهد، قطعا پوست شما به طور چشمگیری بهبود می‌یابد در غیر این صورت می‌تواند بی‌ثمر و حتی خطرناک نیز باشد. پس انتخاب خود را بر پایه‌ی تجربه، آموزش و صلاحیت فردی قرار دهید.

۵ ) پزشک خود را در جریان داروهایی که مصرف می‌کنید، قرار دهید.

همیشه پزشک خود را از داروهایی که مصرف می‌کنید باخبر کنید. به عنوان مثال داروهای ضد آکنه می‌توانند از بهبود زخم‌های لیزر جلوگیری کنند. آسپرین‌ها می‌توانند خونریزی بعد از عمل را افزایش دهند.

۶ ) دوره درمان خود را کامل کنید.

با این که در بعضی از موارد تنها نیاز به یک مرحله لیزر هست، مواردی نیز وجود دارد که برای رسیدن به یک نتیجه‌ی مطلوب نیاز به چند جلسه لیزر بدون وقفه هست.

۷ ) بسته به نوع لیزر پوست صورت، دوره استراحت متفاوت هست.

اگر چه درمان لیزری در دسته بندی درمان‌های غیر جراحی در نظر گرفته شده هست، اما همه‌ی آن‌ها نیز بدون دوره استراحت نیستند. زمان بهبودی، بسته به نوع لیزر استفاده شده و میزان سلامت فرد، متفاوت هست. این به این معنی نیست که باید در خانه بمانید، فقط بدین معنی هست که پوست شما بسیار حساس هست و باید فعالیت‌های خود را طوری تغییر دهید تا از امکان بروز عفونت جلوگیری شود.

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و قصد دارید لیزر پوست صورت انجام دهید حتما به موارد بالا توجه داشته باشید و مهم‌تر از همه به یک پزشک ماهر پوست مراجعه کنید.