مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی ایران افتتاح شد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی ایران افتتاح شد

دسته بندی : پزشکی تاریخ : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

به گزارش خبرنگار مهر، اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده‌های سلولی در کشور با حضور دکتر سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و با سرمایه‌گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و دانش فنی پژوهشکده رویان وابسته به جهاد دانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرد.

کارخانه تولید دارو سل تک فارمد، زیر مجموعه گروه دارویی برکت هست که در حوزه سلول‌های بنیادی و طب ترمیم فعالیت دارد. این شرکت در سی‌ام بهمن ماه سال ۱۳۹۲ برای تامین نیاز کشور به سلول درمانی، تاسیس شد. بنیانگذاران شرکت سل تک فارمد، پژوهشگاه رویان و شرکت دارویی برکت هستند.

پشتوانه فعالیت­‌ها و پروژه­‌های این شرکت، تحقیقات گسترده در حوزه سلول‌های بنیادی، بیوتکنولوژی (زیست فناوری)، نانوتکنولوژی (فناوری نانو) و حیطه‌­های دارویی اعلام شده هست.

خط تولید محصولاتی مانند منیوسل برای درمان حمله قلبی، ریکالرسل برای درمان ویتیلیگو، رنیودرم سل به منظور درمان پیری پوست، اسکار و آکنه، لیپوس سل برای درمان پیری پوست، مزستروسل با هدف درمان آرتروز و دستروسل برای درمان GVHD در این شرکت وجود دارد.

حجم سرمایه‌گذاری در پروپوزال امکان سنجی نزدیک ۱۰۰ میلیون دلار برای راه‌اندازی مجموعه کارخانه‌هایی که قادر باشند روزانه به بیش از ۱۰۰بیمار سرویس‌دهی کنند، در نظر گرفته شده هست. حجم سرمایه‌گذاری اولیه برای طرح پایلوت نیز ۵۰۰ میلیارد ریال مقرر شده بود.

محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در مراسم بهره برداری از اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی اظهار کرد: بهره برداری از این کارخانه سندی بر توانایی کشور و اتکا به جوانان و نخبگان هست.

وی با تأکید بر اینکه در عمده مؤلفه‌های حکومتی در بهترین وضعیت قرار داریم و بی جهت یأس را در مردم ایجاد می‌کنیم، افزود: بگو مگوهایی که در جریانات سیاسی اتفاق می‌افتد، بیشتر شوخی هست و بعضی را مضطرب می‌کند؛ البته ممکن هست دشمنان آن را جدی بگیرند.