مطالب پزشکی و زیبایی پوست و مو

امروزه از آیات و روایات منسوب به ائمه معصومین، استفاده ابزاری می‌شود

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

 به گزارش وبدا، محمود خدادوست گفت: شیخ صدوق در کتاب الاعتقادات ثابت می‌کند که روایات فقهی منسوب به ائمه معصومین قابلیت تعمیم به زمان و مکان امروز را ندارد.

وی ادامه داد: شیخ صدوق در کتاب الاعتقادات باب ۴۴ در قسمت اخبار وارد فی الطب، به چند دلیل ثابت می‌کند که روایات فقهی منصوب به ائمه معصومین قابلیت تعمیم به زمان و مکان امروز را ندارد.

مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ائمه معصومین چند صد سال قبل با توجه به آب و هوا و شرایط حاکم در آن زمان برای مردم توصیه‌هایی در زمینه طب داشتند، اما این توصیه‌ها قابلیت تعمیم به زمان حال را ندارد.

وی در تبین این موضوع به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: فرض می‌کنیم، سیاه دانه برای درد معده خوب باشد و این روایت از نظر سندی با علم رجال و از نظر دلالی بر علم دلالت تطابق داشته باشد و با سایر روایات هم مغایرت نداشته باشد، با این حال برای تعمیم با علم روز و زمان و مکان حال نیازمند کار تحقیقاتی و پژوهشی هست، زیرا روش تشخیص در هیچ یک از روایات نیامده هست، پس درمان درد معده با سیاه دانه باید روش تشخیصی مناسب هم داشته باشد، زیرا از روی روایت نمی‌توان استنتاج کرد و حتی استنتاج فردی از روایت، اجتهاد شخصی هست و نباید به ائمه معصومین منصوب کرد و فرض براینکه تشخیص درست باشد از روی روایت چطور می‌توان متوجه شد که چه میزان سیاه دانه مصرف شود و کدام افراد می‌توانند از آن استفاده کنند؟

خدادوست گفت: معتقد هستم که شان اسلام را نباید در حد طب و طبابت آن، در حوزه جسمانی و روانی تنزل داد.

مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: علامه طباطبایی در تفسیر المیزان گفته هست قرآن برای هدایت بشر آمده هست و پس برای هدایت بشر از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. پس یکی از ظرفیت‌های فقه شیعه، گویا بودن آن هست که به اقتضای زمان و مکان حکم صادر می‌کند.

وی افزود: منابع استنباط احکام ما ، قرآن، سنت، اجماع و عقل هست یعنی ما با وجود داشتن قرآن که برای هدایت بشر کم نگذاشته هست، از عقل و دستاوردهای روز بشری به اقتضای زمان و مکان در استنباط احکام فقهی بهره می‌بریم. پس چگونه هست که در حوزه سلامت، عقل را تعطیل می کنیم و روایتی را منسوب به ائمه می‌کنیم؟ معلوم هست که استفاده ابزاری صورت گرفته هست.

خدادوست تاکید کرد: استفاده اخباری گری از روایات نه تنها برای طب رایج و طب مدرن مشکل ایجاد می‌کند، بلکه برای سایر نظامات اجتماعی مدرن هم مشکل ایجاد می‌کند، زیرا اگر برای اسلامی جلوه دادن هر موضوعی دنبال نقلی بودن آن باشیم، بسیاری از نظامات اجتماعی امروز نقلی ندارند و وظیفه دین هم، این نیست، بلکه وظیفه دین آن هست که یک نگاه راهبردی و اساسی ارائه دهد و بشر، آن را در بستر عقل، تجربه، دانش، تحقیق و پژوهش در ابعاد دیگر گسترش دهد.